Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A stunt man whose mass is 70 kg swings from the end ofa 3.7 m long rope along th

ID: 1764785 • Letter: A

Question

A stunt man whose mass is 70 kg swings from the end ofa 3.7 m long rope along the arcof a vertical circle. Assuming that he starts from rest when therope is horizontal, find the tensions in the rope that are requiredto make him follow his circular path at each of the followingpoints. (a) at the beginning of his motion
N

(b) at a height of 1.5 m above the bottom of the circular arc
N

(c) at the bottom of the arc
N

I'm just really at a loss as to how to even set up the equation. Iwould appreciate any help. -Thank you (a) at the beginning of his motion
N

(b) at a height of 1.5 m above the bottom of the circular arc
N

(c) at the bottom of the arc
N

I'm just really at a loss as to how to even set up the equation. Iwould appreciate any help. -Thank you

Explanation / Answer

m = 70 kg, L = 3.7 m a) v = 0, mv2/L = 0, T = 0 b) h = 1.5 m mgL = mgh + mv2/2 T - mgcos = mv2/L cos = (L - h)/L T = mv2/L + mgcos = 2mg(L - h)/L + mg(L -h)/L = 3mg(L - h)/L = 1224 N c) mgL = mv2/2 T - mg = mv2/L T = mg + mv2/L = mg + 2mg = 3mg = 2058 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote