Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass 1.2kg slides down an inclined surface oflength 1.0m. The incline

ID: 1764855 • Letter: A

Question

A block of mass 1.2kg slides down an inclined surface oflength 1.0m. The inclined surface makes an angle of 30degrees with the horizontal. Its initial velocity is1.0m/s. When it reaches the bottom it has a velocity of2.0m/s. a) Find the initial mechanical energy of the block b) The work done by the force of kinetic friction c) the force and the coefficient of kinetic friction I worked the problems and got the answers but need toverify. -4.08,2.4,.400 A block of mass 1.2kg slides down an inclined surface oflength 1.0m. The inclined surface makes an angle of 30degrees with the horizontal. Its initial velocity is1.0m/s. When it reaches the bottom it has a velocity of2.0m/s. a) Find the initial mechanical energy of the block b) The work done by the force of kinetic friction c) the force and the coefficient of kinetic friction I worked the problems and got the answers but need toverify. -4.08,2.4,.400

Explanation / Answer

mass m = 1.2 kg length L = 1 m angle = 30 degrees initial velocity u =1 m / s velocity at bottom of the incline v = 2 m / s (a). Initial mechnical energy E = mgh + ( 1/2) m u^ 2                                              =mg L sin 30 + [ 0.5 * 1.2 * 1 ^ 2 ]                                            = 5.88 + 0.6                                            = 6.48 J (b). work done by kinetic frition W = E - ( 1/ 2) m v ^2                                                       = 6.48 - 2.4 = -4.08 J (c). force f = W / S = 3.4 N (d). coeffcient of kinetic friction = f / mg cos                                                   = 0.333
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote