A soccer player horizontally kicks a ball of mass 0.608 Kg which isinitially at
ID: 1765068 • Letter: A
Question
A soccer player horizontally kicks a ball of mass 0.608 Kg which isinitially at rest. The player's foot is in contact with the ballfor 253.1 miliseconds. If the ball reaches a speed of 3.69 m/s inthis time determine:A) the impulse delivered to the ball B) the average force imparted to the ball; and C) the acceleration of the ball as it was kicked.
Kindly provide explanations of each steps..
A) the impulse delivered to the ball B) the average force imparted to the ball; and C) the acceleration of the ball as it was kicked.
Kindly provide explanations of each steps..
Explanation / Answer
mass, m = 0.608 kg initial velocity, U = 0 final velocity, V = 3.69 m/s time of contact, t = 253.1 ms = 0.2531s A) impulse, I = Change in momentum = m ( V - U) = 0.608 * 3.69 = 2.244 kg m/ s = 2.244 Ns B) Impulse , I = Force * time 2.244 =F * 0.2531 Force, F= 8.87 N C) acceleration, a = F / m = 8.87 / 0.608= 14.58m/s^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.