A T-beam with flange width (B) 100, flange thickness (t-10), beam width b30, and
ID: 1765191 • Letter: A
Question
A T-beam with flange width (B) 100, flange thickness (t-10), beam width b30, and depth (h) is 60cm is supported to a column at node A, and a beam at node B. Moment and shear diagrams are shown below. a) Calculate the required longitudinal reinforcement of the beam at span and at support. b) Calculate the design shear force for regions AC and BC. Design the shear reinforcement for the beam using TS-500 and TSC 2007 requirements. Ps-1.4g+1.6q Model 1 Column direct support) Ai I B (indirect support) 1515 15115m 570m 15 L=600cm 15 5/8 PAL 128Explanation / Answer
Total Load = 1.4*25 + 1.6*14 = 35 + 22.4 = 57.4Kn
Hf = 60, 0.85 fck a*b = Asfy : ; As=0.85 *30 * 100*10 /500 ; As= 510sqcm
Considering 12mm size bar, unit weight = 0.87* 10 =8. 7 kg . So no. of bars = 5.8 or 6 nos. , 3nos. at top and 3nos. at bottom.
b. Shear Force at AC = 5/8*57.4*600, at BC = 3/8 *57.4 *600
=21.525Kn at BC = 12.915
c. Step1 :- Nominal Shear Stress = 21525 /4000 = 5.3 N/mm2
Step two
Percentage of steel
Percent steel = Ast/bd x 100 ;( 510*100)/(300*100) = 0.17%
Step three
As per IS: 456: 2000
Tc = 0.48 + (0.56-0.48)/(0.75-0.5) (0.63 – 0.5)
Tc= 0.52 N/mm2
Therefore, Tv < Tc
No shear reinforcement required.
Step four
Provide minimum shear reinforcement;
As per IS : 456 : 2000
Asv/bsv = 0.4/(0.87 fy)
Assuming 6mm diameter, 2 – legged stirrups
Asv = (2 x 3.14 x 6 x 6)/4 = 56.54 mm2
Sv = (0.87fy.Asv)/0.4b
Sv = (0.87 x 250 x 56.54)/(0.4×300) = 102.47mm say 100mm
As per IS:456:2000,
Maximum spacing = 0.75d
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.