The figure ( Figure 1 ) is a history graph at x = 0 m of a wave traveling in the
ID: 1767637 • Letter: T
Question
The figure(Figure 1) is a history graph at x=0m of a wave traveling in the positive x-direction at 4.0 m/s.
A) What is the wavelength? Answer = 0.8m
B) What is the phase constant of the wave?
1. D(x,t)=(4.0mm)sin[(10?rad/m)y+(10?rad/s)t+?2rad]
2. D(x,t)=(2.0mm)sin[(5?rad/m)y?(5?rad/s)t+?rad]
3. D(x,t)=(2.0mm)sin[(2.5?rad/m)y+(10?rad/s)t??2rad]
4. D(x,t)=(2.0mm)sin[(10?rad/m)y?(2.5?rad/s)t??rad]
5. D(x,t)=(2.0mm)sin[(2.5?rad/m)y?(10?rad/s)t??2rad]
6. D(x,t)=(2.0mm)sin[(10?rad/m)y?(2.5?rad/s)t+?2rad]
*****I can't do parts B and C. Can you please help me out? Thank you :)
History graph at x = 0 m Wave traveling right at 4.0 m/sExplanation / Answer
Equation is x = A*sin (ky - wt + phi)
A = 2 mm
A) 0.8 m
B)
at y=0 and t=0
x =-2
-2 = 2* sin phi
phi = -pi/2 radians
C) 2*sin (2.5*pi*y - 10*t - pi/2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.