Find the Steam rate Heat transfer in the boiler heat transfer in the condensor t
ID: 1768018 • Letter: F
Question
Find the Steam rate
Heat transfer in the boiler
heat transfer in the condensor
thermal efficiency
For a Rankine cycle, the steam enters the boiler at P1=8,500kPa, and exits at T2=600 degree C, it then enters a turbine in which the pressure is reduced to P3=10kPa. The efficiency of the turbine and the pump are both 0.75. Assuming a power rate at 70,000 kW, sketch this Rankine cycle on a T-S diagram and determine: The steam rate The heat-transfer rate in the boiler The heat-transfer rate in the condenser The thermal efficiency of the plantExplanation / Answer
W(pump)in=v(P1-P3)/0.75
where v is specific volume @Pressure 10kPa = 0.001 m^3/kg
So, W(pump)in = 0.001*(8500-10)/0.75 kJ/kg
=11.2 kJ/kg.
h@(P1,T2) (h1) = 3638.3 kJ/kg
h@P3(steam) (h2) = 2583.89 kJ/kg
h@(lliq. water) (h3) = 191.84 kJ/kg
h4 = 191.84+11.2 = 203.04 kJ
W(turbine)out =0.75(h1-h2)
=790.81 kJ/kg
So, net work(W) = W(turbine)out - W(pump)in = 790.81 - 11.2 = 779.61 kJ/kg
a)Now Power rate = 70000 kW = m*W (where m is steam rate)
So, m = 70000/779.61 kg/s = 89.79 kg/s.
b)Qin(boiler) = m(h1-h4) = 89.79(3638.3 - 203.04) = 308419 kW.
c)Qout(condensor) = m(h2-h3) = 89.79(2583.89 - 191.84) = 214782 kW
d)efficiency = work done/Qin = 70000/308419 = 22.7%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.