2.) Consider an RL series circuit. R is still 887 ? and you measure L to be 805
ID: 1768102 • Letter: 2
Question
2.) Consider an RL series circuit. R is still 887 ? and you measure L to be 805 mH. You again set the signal generator output to produce a sinusouidal output with an amplitude of 2.05 V.
i) At what frequency will XL equal R?
ii) What will the voltage across the inductor be at this frequency?
We use the compound signal described above.
iii) Answer the following: What will the ratio of the amplitude of the voltage across the resistor due to the 52.8 Hz component of the signal to that of the 762 Hz component?
Explanation / Answer
1.
Given
XL=R
since Inductive reactance
XL=2pifL
so
2pi*f*L=R
f=R/2pi*L =887/(2pi*0.805)
f=175.37 Hz
2.
Given
XL=R =887 ohms
so impedance
Z=sqrt[R^2+XL^2] =sqrt[887^2+887^2]
Z=1254.4 ohms
Total current in the circuit is
I=V/Z =2.05/1254.4
I=1.634*10^-3 A
so Voltage across inductor
VL=I*XL =1.634*10^-3*887
VL=1.45 Volts
3.
at f=52.8 Hz
XL=2pi*f*L=2pi*52.8*0.805 =267.06 ohms
Z=sqrt[R^2+Xl^2]=sqrt[887^2+267.06^2]
Z=926.33 ohms
I=V/Z =2.05/926.33 =2.213*10^-3 A
Voltage across resistor is
V1=I*R =2.213*10^-3*887=1.963 Vilts
at f=762 Hz
XL=2pi*f*L=2pi*762*0.805 =3854.17 ohms
Z=sqrt[R^2+Xl^2]=sqrt[887^2+3854.17^2]
Z=3954.92 ohms
I=V/Z =2.05/3954.92 =5.183*10^-4 A
Voltage across resistor is
V2=I*R =5.183*10^-4*887
V2=0.46 Volts
so
V1/V2 =1.963/0.46 =4.267
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.