A rotating fan completes 1200 revolutions every minute. Consider a point on the
ID: 1768839 • Letter: A
Question
A rotating fan completes 1200 revolutions every minute. Consider a point on the tip of a blade at a radius of 0.16 m. (A) through what distance does the point move in one revolution in m? (B) what is the speed of the point in m/s? (C) what is te magnitude of its acceleration in m/s squared? (D) what is the period of the motion in s? A rotating fan completes 1200 revolutions every minute. Consider a point on the tip of a blade at a radius of 0.16 m. (A) through what distance does the point move in one revolution in m? (B) what is the speed of the point in m/s? (C) what is te magnitude of its acceleration in m/s squared? (D) what is the period of the motion in s? A rotating fan completes 1200 revolutions every minute. Consider a point on the tip of a blade at a radius of 0.16 m. (A) through what distance does the point move in one revolution in m? (B) what is the speed of the point in m/s? (C) what is te magnitude of its acceleration in m/s squared? (D) what is the period of the motion in s?Explanation / Answer
1) what distance per revolution
d = 2 x pi x r = 2 x 3.14 x .16 m = 1.0048 m
2) what is the speed
v = 2 x pi x w x r = d x w
1200 rev / min x 1.0048 m / rev = 1205.76 m/min = 20.096 m/s
3) acceleration is due to change in velocity vector. ie tip is not traveling in a straight line so a force must be acting on it. centripetal force in this case. Since F=ma, acceleration is non zero and is found by the following equation...
a = w^2 x r = (v/r)^2 x r = (20.096m/s / .16 m )^2 x (.16 m)
= (125.6 /s)^2 x .14 m = 2524.057 m/s^2
4) period of motion
period = time per revolution = 1 / (1200 rev/min) x (60 sec/min) = .05 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.