A dipole consists of charges +e and -e separated by 0.80nm. It is in an electric
ID: 1768879 • Letter: A
Question
A dipole consists of charges +e and -e separated by 0.80nm. It is in an electric field 4.2*10^4N/C . Part A What is the value of the dipole moment? Express your answer using two significant figures. P = C middot m Part B What is the torque on the dipole when it is perpendicular to the field? Express your answer using two significant figures. r= N middot m Part C What Is the torque on the dipole when It is at an angle of 45 degree to the field? Express your answer using two significant figures. r= N middot mExplanation / Answer
p = q d = 1.6E-19*0.8E-9=1.28E-28 c m
b)
torque = p E = 4.2E4*1.28E-28 = 5.38E-24
c) torque = p E sin theta = 5.38E-24*sin(45 degrees)=3.8E-24
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.