An 81.0 N force is used to accelerate a point mass of 18.0 kg along a circular p
ID: 1769673 • Letter: A
Question
An 81.0 N force is used to accelerate a point mass of 18.0 kg along a circular path of radius 1.20 m from rest to a tangential speed of 22.5 m/s. (2 points each, 24 total)
Where and how must the force be applied?
What is the moment of inertia?
What constant torque is applied?
What linear momentum is acquired?
What angular momentum is acquired?
How long does it take to get up to speed?
How many revolutions does it go thru in getting up to speed?
What angle is that?
What liner acceleration occurred?
When the object has rotated thru an angle of 45 degrees express the force acting on it in unit vector notation.
Think of one additional decent physics question to ask and
Write it down.
Solve it.
Explanation / Answer
Force must be applied tangential to velocity
Moment of inertial=18*1.2*1.2=25.92 kgm(2)
accleration=force/mass=4.5 m/s(2)
Torque=moment of inertia*angular accleration=972 Nm
w=22.5/1.2=18.75
Angular momentum=Iw=486
Time taken=v/a=5 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.