The axis of Earth makes a 23.5° angle with a direction perpendicular to the plan
ID: 1769709 • Letter: T
Question
The axis of Earth makes a 23.5° angle with a direction perpendicular to the plane of Earth's orbit. As shown in the figure below, this axis precesses, making one complete rotation in 25,780 y. (Assume
L = 7.07 1033 kg·m2/s.)
(a)
Calculate the change in angular momentum (in kg·m2/s) in half this time.
kg·m2/s
(b)
What is the average torque (in N·m) producing this change in angular momentum?
N·m
(c)
If this torque were created by a single force (it is not) acting at the most effective point on the equator, what would its magnitude (in N) be?
N
Explanation / Answer
dL = 2*L*sin 23.5 deg = 0.7974*L
angular momentum of earth
L = I*w
L = 2*M*R^2*w/5
L = 0.4*5.98*10^24*(6.38*10^6)^2*2*pi/86400 = 7.07*10^33 kg-m^2/sec
change in angular momentum will be
dL = 0.7974*7.07*10^33 = 5.64*10^33 kg-m^2/sec
B.
torque = dL/dt
dt = 25780*365*24*3600/2
torque = 5.64*10^33*2/(25780*365*24*3600)
torque = 1.38*10^22 N-m
C.
torque = R*F
F = torque/R
F = 1.38*10^22/(6.38*10^6) = 2.16*10^15 N
Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.