8) 8) A wire, 0.60 m in length, is carrying a current of 2.0 A and is placed at
ID: 1769852 • Letter: 8
Question
8) 8) A wire, 0.60 m in length, is carrying a current of 2.0 A and is placed at a certain angle with respect to the magnetic field of strength 0.30 T. If the wire experiences a force of 0.18 N, what angle does the wire make with respect to the magnetic field? A) 60° B) 20 C 35° D) 30° E) 25 9) In an RL series circuit connected to a dc source and a switch, the inductor gets 40% of its maximum current 1.8 s after the switch is closed at t = 0 s. What is the time constant of this circuit? A) 2.5 s B) 1.5 s C) 0.80 s D) 5.5 s E) 3.5 s FIGURE 22-4 10) When the switch is closed in the circuit shown in the sketch in Figure 22-4, the wire between the 10) poles of the horseshoe magnet deflects upward. From this you can conclude that the left end of the magnet is A) a magnetic monopole. B) not contributing to the wire's deflection C) a north magnetic pole D) a south magnetic pole E) a magnetic dipoleExplanation / Answer
here,
8)
length of wire , L = 0.6 m
current , I = 2 A
magnetic feild , B = 0.3 T
force , F = 0.18 N
let the angle between the wire and magnetic feild be theta
F = I * B * L * sin(theta)
0.18 = 2 * 0.3 * 0.6 * sin(theta)
solving for theta
theta = 30 degree
the angle between the wire and magnetic feild is D) 30 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.