A child is sliding on a sled at 1.9 m/s to the right. You stop the sled by pushi
ID: 1770253 • Letter: A
Question
A child is sliding on a sled at 1.9 m/s to the right. You stop the sled by pushing on it for 0.70 s in a direction opposite to its motion. If the mass of the child and sled is 31kg, what is the magnitude of the average force you need to apply to stop the sled? Use the concepts of impulse and momentum.A child is sliding on a sled at 1.9 m/s to the right. You stop the sled by pushing on it for 0.70 s in a direction opposite to its motion. If the mass of the child and sled is 31kg, what is the magnitude of the average force you need to apply to stop the sled? Use the concepts of impulse and momentum.
Explanation / Answer
m = 31 kg, t =0.70 s
a = (vf - vi) / t = (0 - 1.9) / 0.7
a = -2.71 m/s2
F = m a = 31 * -2.71
magnitude of the average force F = -84.14 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.