Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The concrete sections of a certain superhighway are designed to have a length of

ID: 1770567 • Letter: T

Question

The concrete sections of a certain superhighway are designed to have a length of 24.0 m. The sectiens are poured and cured at 10.0C. What minimum spacing should the engineer leave between the sections to eliminate bucking if the concrete is to reach a temperature of 4 1.0C? (Kote: r appicable, Table·is available for use in solving this problem.) 0.0118 You wi·need to took up the coereient of thermal expansion for concrete in Table 19.1. cm Need Help?RN aao 800 the balloon be warmed before the bailoon wi ut off (Air densty at 10.0°C is .244kg/m We know from Archimedes, principle trot the weight of th, 0ced air must eqwal the weight of the betoon plus the woight of the oar ans de, K Need Help?

Explanation / Answer

Initial length at 10 deg c, L = 24 m

Rise of temperature, t = 41 - 10 = 31 deg c

Coefficient of linear expansion of concrete, = 12 x 10^-6 per deg c

Minimum spacing to be left = L t

                                         = 12 x 10^-6 * 24 * 34

                                         = 9.792 x 10^-3 m

= 0.9792 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote