2. (a) What is the average speed of an SFs molecule at 373 K? (in m/s). Hint: u
ID: 1770635 • Letter: 2
Question
2. (a) What is the average speed of an SFs molecule at 373 K? (in m/s). Hint: u the Maxwell Distribution. (b) How fast is this in miles per hour? 3. Under what conditions will the most probable speed of a gas molecule be z (a) as this term goes to infinity n (b) as this term goes to zero . Calculate the mean free path in nitrogen ( = 0.43 nm2) at 25°C and: (a) 1 bar (answer in nm) (b) 108 mbar (answer in km) Hint: you can assume nitrogen is an ideal gas 5, (a) Calculate the equilibrium constant for the reaction N2 + 3 H2 = 2 NH3 at 125 °C, You will have to look up (b) Do you expect the equilibrium constant at 125 °C to be larger or smalle the equilibrium constant at 25 °C? (answer larger or smaller) l The Highway Patrol on the I-10 clocks within 1h cars with the following sp 40 vehicles moving E at 50 mph K 62 vehicles moving E at 55 mph 53 vehicles moving E at 60 mph 6. 12 vehicles moving E at 65 mphExplanation / Answer
At 125°C
2*delta Gf0 NH3 = -R*T*ln(Kc)
or, -2*16600 = -8.314*398*ln(Kc)
or, Kc = 0.227 *105
At 25°C
2*delta Gf0 NH3 = -R*T*ln(Kc)
or, -2*16600 = -8.314*298*ln(Kc)
or, Kc = 6.6*105
b) at 125°C equilibrium constant would be smaller than at 25°C
Please rate my answer...
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.