4) [8 pts] Water in a channel drives a waterwheel, as shown in the figure. The w
ID: 1770906 • Letter: 4
Question
4) [8 pts] Water in a channel drives a waterwheel, as shown in the figure. The water enters at a speed of V1=8.5 m/s and exits at a speed of v,-3.4 m/s·The waterwheel has a radius of 4.3 m and the channel delivers 85 kg of water per second. a. b. c. At what rate does the water deliver angular momentum to the waterwheel? What torque does the water apply to the waterwheel? If the waterwheel makes one revolution each 5.3 s, what is the power delivered to the waterwheel? (Hint: think of power-F v and find and solve the rotational analogue of this equation). waterwheel waterExplanation / Answer
a) rate of delivery of angular momentum = loss in angular momentum of water per sec
rate of delivery of angular momentum = 85 * 4.3 * (8.5 - 3.4)
rate of delivery of angular momentum = 1864.1 Kg.m^2/s^2
b)
torque = rate of change of angular momentum
torque = 1864.1 N.m
c)
angular speed , w = 2pi/T
w = 2pi/5.3 rad/s
power delivered = Torque * w
power delivered = 2pi/5.3 * 1864.1
power delivered = 2210 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.