The drawing shows two boxes resting on frictionless ramps. One box is relatively
ID: 1771320 • Letter: T
Question
The drawing shows two boxes resting on frictionless ramps. One box is relatively light and sits on a steep ramp. The other box is heavier and rests on a ramp that is less steep. The boxes are released from rest at A and allowed to slide down the ramps. The two boxes have masses of 10 and 46 kg. If A and B are 4.5 and 0.5 m, respectively, above the ground, determine the speed of (a) the lighter box and (b) the heavier box when each reaches B. (c) What is the ratio of the kinetic energy of the heavier box to that of the lighter box at B? UA = 0 m/s ng (a) vB = Number Units (b) vB = Number Units KEheavier - (C) KElighter Number UnitsExplanation / Answer
a)
After descending a height of (h = hA - hB = 4.5 - 0.5 = 4.0m) ,
the KE of mass A = change in PE os mass A = mg*h
So, 0.5*mA*v^2 = mA*g*h
So, v = sqrt(2gh) = sqrt(2*9.8*4. 0) = 8.85m/s
b)
From the equation of v above we see that it does not depend on the mass of the particle
So, the velocity will be same as of mass A
So, v = 8.85m/s
c)
Ratio of KE = 0.5*mA*v^2 / 0.5*mB*v^2
= KE heavier/KE lighter=46/10=4.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.