A fish swimming in a horizontal plane has velocity V velocity is V-(15.01-3.00 1
ID: 1771427 • Letter: A
Question
A fish swimming in a horizontal plane has velocity V velocity is V-(15.01-3.00 1) m/s. (4.00 i+1.00j) m/s at a point in the ocean where the position relative to a certain rock is (12.0 i 3.00j) m. After the fish swims with constant acceleration for 17.0 s, its (a) What are the components of the acceleration of the fish? ax = D.65 ay-4024 m/s2 m/s2 (b) What is the direction of its acceleration with respect to unit vector i? -19.98counterclockwise from the+-axis (c) If the fish maintains constant acceleration, where is it at t28.0 s? x-378.8V m y=-86.08-. m - In what direction is it moving? -80.10 Draw coordinate axes on a separate piece of paper, and then add the velocity vector with its tail at the origin. Write the numerical values for the x and y components and then use this drawing to determine the angle. counterclockwise from the +x-axisExplanation / Answer
a) x-component of vector A is Ax = -A*sin(30) = -12*0.5 = -6
b) y-component of vector A is Ay = A*cos(30) = 12*cos(30) =10.4
c) Bx = -B*sin(10) = -8*sin(10) = -1.38
D) By = -B*cos(10) = -8*cos(10) = -7.87
e) Cx = Ax+Bx = -6-1.38= -7.38
Cy = 10.4-7.87 = 2.53
f) Dx = -Cx = 7.38
Dy = -Cy = -2.53
I think you needs only the last one
direction is theta = tan^(-1)(y/x)
theta = tan^(-1)(66.08/378.8) = 9.9 clockwise to the +X-axis
required angle is 360-9.9 = 350.1 degrees counterclockwise to the +X-axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.