QUESTION 1 Louisa (of mass mL=55 kg) is sitting in a canoe (of mass m c = 39 kg)
ID: 1771588 • Letter: Q
Question
QUESTION 1
Louisa (of mass mL=55 kg) is sitting in a canoe (of mass mc= 39 kg) at rest in the middle of a lake. Sadly, she has lost her oar and only has a big stone (of mass ms= 5 kg) to return to the shore (distance of 200 m). Knowing about the conservation of momentum, she throws the stone horizontally from the rear of the canoe. To reach the shore in less than 30 minutes, what minimum speed (in m/s) does she need to throw the stone? Ignoring friction.
QUESTION 2
A bullet of mass 30 g is shot upward in a 1 kg block of wood. After the collision, the bullet remains in the block. If the bullet's initial velocity when entering the wooden block is 200 m/s, what is the maximum height (in meters) reached by the block with the embedded bullet? (Assume g=-9.8 m/s2, answer to 3 SF)
Explanation / Answer
Given
Q1
mL = 55 kg , mc = 39 kg, ms = 5 kg
distance s = 200 m , time is t = 30 min = 1800 s
from conservation of momentum
the momentum of the stone = monetum of the canone with Louisa
that is
ms*v = (mL+mc)(s/t)
v = (mL+mc)(s/t)/ms
v = (55+39)(200/1800)/5 m/s
v = 2.088 m/s
so she need to throw the stone with speed 2.088 m/s
Q2
mb = 30 g = 0.03 kg, mB = 1 kg
initial velocity of bullet is vb = 200 m/s
from conservation of momentum of the system
momentum before and after the shot is equal
mb*vb +mB*vB = (mb+mB)V
V = (mb*vb +mB*vB ) /(mb+mB)
v = (0.03*200+1*0)/(1+0.03) m/s
v = 5.8252 m/s
now the bullet block system has kinetic energy reaches the system to a height h
where the energy will be stored in the form of gravitational potential energy
0.5*(mb+mB)v^2 = (mb+mB)*g*h
h = 0.5*v^2/g
h = 0.5*5.8252^2/9.8 m
h = 1.731 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.