Question 8 of 10 Sapling Learning You are designing the section of a roller coas
ID: 1771771 • Letter: Q
Question
Question 8 of 10 Sapling Learning You are designing the section of a roller coaster ride shown in the figure. Previous sections of the ride give the train a speed of 13.7 m/s at the top of the incline, which is 35.5 m above the ground. As any good engineer would, you begin your design with safety in mind. Your local government's safety that the nders' centripetal acceleration should be no more than n 1.81 g at the top of the hump and no more than N = 5.45 g at the bottom of the loop. For this initial phase of your design, you decideto ignore the effects of friction and air resistance. s state What is the minimum radius you can use for the semi-circular hump? What is the minimum radius you can use for the vertical loop? Number R, hump loop 35.5 m Roop figure not to scale Next Exi 99+Explanation / Answer
given,
initial height = 35.5 m
initial speed = 13.7 m/s
by conservation of energy
initial energy = final energy
initial energy = mgh + 0.5 * mv^2
initial energy = m * 9.8 * 35.5 + 0.5 * m * 13.7^2
let the radius of the hump be r so,
centripetal acceleration at the top pf the hump = v^2 / r
v^2 / r = 1.81 g
v^2 = 1.81 * g * r
final energy = mgr + 0.5 * mv^2
final energy = m * 9.8 * r + 0.5 * m * 1.81 * g * r
m * 9.8 * 35.5 + 0.5 * m * 13.7^2 = m * 9.8 * r + 0.5 * m * 1.81 * g * r
9.8 * 35.5 + 0.5 * 13.7^2 = 9.8 * r + 0.5 * 1.81 * 9.8 * r
r = 23.662 m
Rhump = 23.662 m
at bottom of loop
v^2 / r = 5.45 g
since height is 0 now so,
final energy = 0.5 * mv^2
9.8 * 35.5 + 0.5 * 13.7^2 = 0.5 * 5.45 * 9.8 * r
r = 16.54 m
Rloop = 16.54 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.