The figure shows a box of mass m = 5.30 kg pulled to the right across a horizont
ID: 1771858 • Letter: T
Question
The figure shows a box of mass
m = 5.30 kg
pulled to the right across a horizontal surface by a constant tension force of magnitude
T = 29.0 N.
The tension force is inclined at an angle
= 22.0°
above the horizontal and the friction force has magnitude
fk = 14.0 N.
The box is pulled a distance
d = 1.85 m.
Determine the work done on the box by the tension force, the normal force, and the kinetic friction force. We'll use
WT,
Wn,
and
Wfk
to represent the magnitudes of the tension, normal, and friction forces, respectively.
Explanation / Answer
a) Wt = T.s = = Ts cos(theta) = 29*1.85*cos(22) = 49.74 J (ans)
b) Wn = N.s = Nscos(theta) = N*1.858cos(90) = 0 J N (ans)
c) Wfk =Fk.s =-Fk*s = -14*1.85= -25.9 J (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.