Problem 10. (4 points) Discharging a capacitor in an RC circuit. How long will i
ID: 1771913 • Letter: P
Question
Problem 10. (4 points) Discharging a capacitor in an RC circuit. How long will it take a charged 40-F capacitor to lose 30% of its initial energy when it is allowed to discharge through a 90- resistor?
(A) 0.93 ms
(B) 0.65 ms
(C) 0.41 ms
(D) 0.20 ms
Explanation / Answer
here,
let the potential across the capacitor is Vo
for the final potential Vf
when 30 % energy is lost
0.50 * C * V^2 = 0.50 * C * Vo^2 * (1 - 0.30)
V = 0.84 * Vo
NOw, let the time taken is t
time constant , T = R * C
T = 40 *10^-6 * 90 = 3.6 ms
Now, as V = Vo * e^(-t/T)
0.84 *Vo = Vo * e^(-t/T)
0.84=e^(-t/3.6)
solving for t
t = 0.65 ms
the time taken is B) 0.65 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.