A plate falls vertically to the floor and breaks up into three pieces, which sli
ID: 1772883 • Letter: A
Question
A plate falls vertically to the floor and breaks up into three pieces, which slide along the floor. Immediately after the impact, a 390-g piece moves along the x-axis with a speed of 2.00 m/s and a 445-g piece moves along the y-axis with a speed of 1.50 m/s. The third piece has a mass of 100 g. In what direction does the third piece move? You can neglect any horizontal forces during the crash.
Am so confused about the answer between A and D
A= 88.2° from the x-axis B= 132.3° from the x-axis C= 220.6° from the x-axis D= 264.7° from the x-axis E= 176.4° from the x-axisExplanation / Answer
p1=m1v1=0.39*2=0.78 kgm/s
p2=m2v2=0.445*1.5=0.6675 kgm/s
Angle = arctan(0.6675/0.78)
Angle = 40.56 degrees
Add 180 degrees onto this: 40.56 + 180 = 220.6
So,
Option C 220.6 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.