A charge q 1 = +2.72 µC is at a distance d = 1.03 m from a second charge q 2 = 5
ID: 1772957 • Letter: A
Question
A charge
q1 = +2.72 µC
is at a distance
d = 1.03 m
from a second charge
q2 = 5.77 µC.
(a) Find the electric potential at a point A between the two charges that is
d/3
from q1. Note that the location A in the diagram above is not to scale.
What is the potential due to a point charge at a particular distance from it? Did you consider the sign of each charge when calculating the electric potential? V
(b) Find a point between the two charges on the horizontal line where the electric potential is zero. (Enter your answer as measured from q1.)
If the total potential at a location has to be zero, what conclusion can you draw about the individual potentials at that location due to
q1 and q2?
Explanation / Answer
a) Potential is given by V = summation kq/r
= 9e9*(2.72e-6/(1.03/3) + - 5.77e-6/(1.03*2/3))
= - 4325 V
Potential due to charge q at distance r is kq/r, where we have to consider sign also.
B) The individual potential due to one charge will be negative of other.
k*(q1/x + q2/(d-x)) =0
2.72/x - 5.77/(1.03-x) = 0
x = 0.33 m answer
The individual potential due to one charge should be negative of that due to other charge.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.