A tennis player serves a tennis ball such that it is moving horizontally when it
ID: 1773294 • Letter: A
Question
A tennis player serves a tennis ball such that it is moving horizontally when it leaves the racquet. When the ball travels a horizontal distance of 19 m, it has dropped 59 cm from its original height when it left the racquet. What was the initial speed of the tennis ball? (Neglect air resistance.) A tennis player serves a tennis ball such that it is moving horizontally when it leaves the racquet. When the ball travels a horizontal distance of 19 m, it has dropped 59 cm from its original height when it left the racquet. What was the initial speed of the tennis ball? (Neglect air resistance.)Explanation / Answer
here,
h = 0.59 m
d = 19 m
Time of flight = sqrt(2h/g)
Time = sqrt(2* 0.59/9.8)
Time = 0.346 s
then
Speed = distance/time
Speed = 19 /.346
speed = 54.91 m/s
initial speed of the tennis ball was 54.91 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.