A weightlifter is getting swole at the gym by lifting a mass m=68.58kg from the
ID: 1773496 • Letter: A
Question
A weightlifter is getting swole at the gym by lifting a mass m=68.58kg from the ground to a height of 1.77 m. before lifting, they consumed 50.7 food calories of chemical energy from their MonsterTM Energy drink. Ignoring other activities like breathing, sweating, and grunting, how many times would they have to lift the weight before buring that amount of energy. Recall that 1 food calorie = 1000 calories (imperical system) = 4184 J. Express your answer as the minimium number of lifts that meets or exceeds the requirement to consume all the food energy.
Explanation / Answer
Energy required to lift weight one time from ground is
E=mgh=68.58*9.81*1.77
E=1190.8 J
Number of times he has to lift the weights to burn the energy is
N=50.7*4184/1190.8=178 times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.