The moving rod in the figure is 30.0 cm long and moves with a speed of 25.0 cm/s
ID: 1774111 • Letter: T
Question
The moving rod in the figure is 30.0 cm long and moves with a speed of 25.0 cm/s. If the magnetic field is uniform with a magnitude of 0.45 T, and the resistance of the circuit is 40.0 ,
Please show your work!
Explanation / Answer
L = 0.3 m
V = 0.25 m/s
E = B*L*V
E = 0.45*0.3*0.25 = 0.03375 Volt
volt = I*R
I = 0.03375 / 40 = 8.437*10-4 Amp clockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.