Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A charged particle enters a velocity selector with a speed of 2.00 x 104 m/s. Th

ID: 1774130 • Letter: A

Question

A charged particle enters a velocity selector with a speed of 2.00 x 104 m/s. The geometry of the velocity selector is similar to that shown below, with the initial velocity of the particle directed parallel to the plates of the velocity selector, and perpendicular to both the electric field and the magnetic field, which are perpendicular to one another. There is a uniform magnetic field, directed perpendicular to the page, between the plates. A graph of the net force acting on the particle when it enters the velocity selector, as a function of the magnetic field in the velocity selector, is shown below. A positive net force means that the particle is deflected up, while a negative net force means that it is deflected down. Neglect any gravitational interactions. Fnet (x 10-3 N) 6.0 3.0 B (T) -3 6. (a) Using the graph, determine the magnitude of the electric field in the velocity selector. N/C (b) Using the graph, determine the magnitude of the charge on the particle.

Explanation / Answer

Fnet = Fe (due to electric field) + Fm (due to magnetic field)

Fnet= qE + qvB

Fnet = -3*10^-3N at B= 0

qE= -3*10^-3

Fnet = 0 at B=0.5 T

0= qE + qvB

E= -vB

v = 2*10^4 m/s

E = -2*10^4*0.5 = -10^4 N/C

qE= -3*10^-3 =q*-10^4

q= 3*10^-7C

(a) Ans 10^4 N/C

(b) Ans 3*10^-7 C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote