A. A Hooke\'s law spring with k=135N/m is compressed 9.50 cm fromfrom equilibriu
ID: 1774261 • Letter: A
Question
A. A Hooke's law spring with k=135N/m is compressed 9.50 cm fromfrom equilibrium. The work required to do this is
B. A Hooke’s law spring has k=500 N/m. The work done in extending the spring from x=0.30 m to x=0.70 m is
C.A 24.5 kg boulder that falls from a 13.4-m cliff strikes the ground with kinetic energy
D. What’s the change in potential energy of a 80-kg mountaineer going from sea level to the 8850-m summit of Mt-Everest?
E. A Hooke’s law spring stores 18 J of energy when compressed 0.14 m. What’s its spring constant?
Explanation / Answer
A) W = 1/2kx^2 = 135/2*0.095^2 = 0.61 joule
B) work = 500/2*(0.70^2-0.30^2) = 250*0.40 = 100.0 joule
C) Ek = 1/2mV^2
= 24.5/2*2gh
= 12.25*19.6*13.4
= 3,220 joule
D) U = m*g*h
= 80*9.8*8850
= 6,938,400 joule (6.94*10^6 joule)
E) k = 2E/x^2 = 18*2/0.14^2 = 1,840 N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.