Alex throws a 0.250-kg rubber ball down onto the floor. The ball’s speed just be
ID: 1774496 • Letter: A
Question
Alex throws a 0.250-kg rubber ball down onto the floor. The ball’s speed just before impact is 5.30 m/s, and just after is 3.71 m/s. If the ball is in contact with the floor for 0.028 s, what is the magnitude of the average force applied by the floor on the ball? Alex throws a 0.250-kg rubber ball down onto the floor. The ball’s speed just before impact is 5.30 m/s, and just after is 3.71 m/s. If the ball is in contact with the floor for 0.028 s, what is the magnitude of the average force applied by the floor on the ball?Explanation / Answer
Mass = m = 0.25 kg
Velocity before impact = v1 = 5.3 m/s
Velocity after impact = v2 = 3.71 m/s
Time = t = 0.028 s
impulse = change in momentum
impulse = (0.250 kg)(3.71 m/s - (-5.3 m/s))
impulse = 2.25 kg-m/s (upward)
Now
impulse = (force exerted)(time)
2.25 kg-m/s = F(0.028 s)
F = 80.4 N (upward)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.