Answers are given just need to show work. HOMEWORK CHAPTER 18 1. A charge of +5.
ID: 1774500 • Letter: A
Question
Answers are given just need to show work.
HOMEWORK CHAPTER 18 1. A charge of +5.0 x 10° Coul moves through a battery with a potential difference (voltage) 1.5 volts. What is the work done: a) if the charge moves from the negative side to the positive, b) from the positive side to the negative. Ans. a. +7.5 x 106 J b. -7.5 x 106 J 2. In the problem 1 battery, suppose the charge is one electron (mass 9.1 x 103 Kg) and moves from the negative side to the positive. What is its velocity when it reaches the positive side. Ans. 7.3 x 10.5 m/s difference between them of 120 volts. Ans. 4.0 x 104 volts/meter 4. Find the charge on each plate of a parallel plate capacitor with a capacitance equal to 0.050 F and a potential difference of 200 volts. Ans. 1.00 x 10 Coul. 5. Find the capacitance and the energy stored in a capacitor that is holding a charge equal to 9.6 x 109 Coul and a potential difference of 120 volts. Ans. a. 8.0 x 101 Farad b. 5.8 x 107 JExplanation / Answer
1.
a)
W=qV=(5*10-6)*1.5=7.5*10-6 J
b)
W=-qV=-7.5*10-6 J
2.
Here work done is change in Kinetic energy
W=qV(=1/2)mv2
(1.6*10-19)*1.5=(1/2)*(9.1*10-31)*v2
v=7.3*105 m/s (answer is not 7.3*10-5 m/s)
3.
E=V/d=120/(3*10-3)=4*104 V/m
4.
charge
Q=CV=(0.05*10-6)*200=1*10-5C
5.
Capacitance
C=Q/V=(9.6*10-9)/120=8*10-11 F
energy stored
U=(1/2)CV2=(1/2)(8*10-11)(1202)
U=5.8*10-7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.