You are on the planet of Tatooine, which has a mean radiusr= 6.50×106mand a mass
ID: 1774794 • Letter: Y
Question
You are on the planet of Tatooine, which has a mean radiusr= 6.50×106mand a mass ofM= 5.90×1024kg. The surface temperature where you are located isTo= 38C and the pressure ispo= 1050 hPa. The air density is o= 1.15 kg m3.You ascertain that the mean temperature (in a hypsometric sense) from the surface tothe 700 hPa level isT= 28.5C . Assuming that the air on the planet is very dry andusingG= 6.6720×1011N m2kg2 as the Universal Gravitational Constant, what is the height of the 700 hPa level above the surface?
Explanation / Answer
here r= 6.50×106m
M= 5.90×1024kg
o= 1.15 kg m3
G= 6.6720×1011N m2kg2
T= 28.5C
To= 38C
p=700hpa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.