A 9.5 cm diameter circular loop of wire is in a 0.92 T magnetic field. The loop
ID: 1774823 • Letter: A
Question
A 9.5 cm diameter circular loop of wire is in a 0.92 T magnetic field. The loop is removed from the field in 0.15 s . Assume that the loop is perpendicular to the magnetic field.
Part A
What is the average induced emf?
Express your answer using two significant figures.
A 9.5 cm diameter circular loop of wire is in a 0.92 T magnetic field. The loop is removed from the field in 0.15 s . Assume that the loop is perpendicular to the magnetic field.
Part A
What is the average induced emf?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Diameter = 9.5 cm
So, radius, r = 9.5 / 2 = 4.75 cm = 0.0475 m.
Average induced emf = |dflux/dt|
= |d(BA)/dt|
= A * |dB/dt|
= pi*0.0475^2 * | (0 - 0.92) / 0.15 |
= 7.087 x 10^-2 x 6.13
= 0.435 V
In two significant figures the answer is 4.4 x 10^-1 V.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.