Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 32.0 kg box initially at rest is pushed 4.35 m along a rough, horizontal floor

ID: 1774993 • Letter: A

Question

A 32.0 kg box initially at rest is pushed 4.35 m along a rough, horizontal floor with a constant applied horizontal force of 125 N. If the coefficient of friction between box and floor is 0.300, find the following (a) the work done by the applied force Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. J (b) the increase in internal energy in the box-foor system due to friction Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. (c) the work done by the normal force (d) the work done by the gravitational force (e) the change in kinetic energy of the box Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. (f) the final speed of the box Rirers from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s Need Help? Read Submit Answer Save Progress

Explanation / Answer

a) W = F*D = 125*4.35 = 543.75 J

b) IE = µN*D

But we know that N = mg, so

IE = µ*m*g* D =.300*32*9.81*4.35 = 409.67 J

c) Wn = Fn*Dn = mg*0 = 0 J (since 0 displacement along normal)

d) Wg = Fg*Dg =mg*0 = 0 J (since 0 displacement along Gravity force)

e) KEb = W - IE = 134.08 J

f)V = [2*KEb/m] = [2*62/40] = 2.89 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote