6 2.3.PDo5 My Notes Ask Your (a) Calculate Earth\'s average speed (in m/s) relat
ID: 1775096 • Letter: 6
Question
6 2.3.PDo5 My Notes Ask Your (a) Calculate Earth's average speed (in m/s) relative to the Sun m/s o) What is its average velocity (in m/s) over a period of one year? m/s Additional Materials Reading My Notes Ask Your A helicopter blade spins at exactly 105 revolutions per minute. Its tip is 5.50 m from the center of rotation (a) Calculate the average speed (in m/s) of the blade tip in the helicopter's frame of reference. m/s (b) What is its average velocity (in m/s) over one revolution? m/s Additional Materials Reading 3.1 points My NotesAsk Your The North American and European continents are moving apart at a rate of about 3 cm/y. At this rate how long will it take them to drift 540 km farther apart than they are at present? Additional Materials ReadingExplanation / Answer
First question -
The average distance between the Earth and the Sun = 1.496 x 10^11 km,
Actual path of the earth around the sun is ecliptical. But for the approximation consider the path as a circle.
So, the circumference = 2*pi*R = 2*3.141*1.496 x 10^11 = 9.398 x 10^11 km
A year is 365.25 days, which is 8766 hours.
Therefore, the requisite speed = (9.398 x 10^11) / 8766 = 1.072 x 10^8 km/hr
Covert this in m/s -
So the requisite speed = (1.072 x 10^8 x 1000) / 3600 = 2.98 x 10^7 m/s
(b) Since in 1 year, the earth completes one revolution.
So the net displacement = 0
velocity = displacement / time = 0 / t = 0 m/s.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.