Spherical mirrors. Object O stands on the central axis of a spherical mirror. Fo
ID: 1775174 • Letter: S
Question
Spherical mirrors. Object O stands on the central axis of a spherical mirror. For this situation object distance is ps = +21 centimeters, the type of mirror is convex, and then the distance between the focal point and the mirror is 17 cm (without proper sign). Find (a) the radius of curvature r (including sign), (b) the image distance i, and (c) the lateral magnification m. Also, determine whether the image is (d) real or virtual, (e) inverted from object O or noninverted, and (f) on the same side of the mirror as O or on the opposite side.
Explanation / Answer
f = 17 cm , Ps = 21 cm
(a) R=2f
R = 2*17= 34 cm
(b)using mirror formula
1/v+1/u=1/f
1/v=1/f-1/u
=1/21-1/17
=89.25 cm
(c) lateral magnification m = -pi/ps
m = 89.25/21 = -4.25
(d) object and image both are in same side of mirror,
so it is real image
(e) m is negative,so it is inverted mage
(f) it is in the same side of mirror
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.