A compact disc (CD) stores music in a coded pattern of tiny pits 10 -7 m deep. T
ID: 1775408 • Letter: A
Question
A compact disc (CD) stores music in a coded pattern of tiny pits 10-7 m deep. The pits are arranged in a track that spirals outward toward the rim of the disc; suppose the inner and outer radii of this spiral are 21.5 mm and 55.5 mm, respectively. As the disc spins inside a CD player, the track is scanned at a constant linear speed of 1.22 m/s. (a) What is the angular speed of the CD when the innermost part of the track is scanned? The outermost part of the track?
(b) If the maximum playing time of a CD is 71.0 min. What would be the length of the track on such a maximum-duration CD if it were stretched out in a straight line?
km
(c) What is the average angular acceleration of a maximum-duration CD during its 71.0-min playing time? Take the direction of rotation of the disc to be positive.
Explanation / Answer
(A) v = 1.38 rad/s
innermost = v / r
= 1.22 / (21.5 x 10^-3)
= 56.7 rad/s
outermost = 1.22 / (55.5 x 10^-3)
= 21.98 rad/s
(B) d = v t
d = (1.22 m/s) (71 x 60 sec)
d = 5197.2 m
(C) f = 21.9 rad/s
i = 56.7 rad/s
t = 71 x 60 sec
average angular acceleration = change in angular speed / time
= (56.7 - 21.9) / (71 x 60)
= 8.169 x 10^-3 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.