1460537.1900 Question 5 1 pts A freight train consists of 3 engines at the front
ID: 1775550 • Letter: 1
Question
1460537.1900 Question 5 1 pts A freight train consists of 3 engines at the front, followed by 24 rail cars. Both the engines and rail cars have the same mass of 500117 kilograms each. Each engine exerts the same force backward on the track to push the train forward. The total force of friction on the entire train is 863642 N and is evenly distributed among all of the cars and engines. Even with this friction present, the train engines are able to accelerate the train at 0.061 meters/second2. What is the magnitude of the force in Newtons that each engine would need to exert on the train track? Quiz saved at 7:05am Submit Qu 0EExplanation / Answer
f = frictional force = 863642N
a = 0.062m/s2
Total mass m = (27 x 500117) kg
Let Fnet be the total force
We know, Fnet = ma = (27 x 500117)*0.062 = 837,195.86 N
We know, Fnet = F - f
Therefore, forward force F = Fnet + f = 837,195.86 - 863642 = 1,700,837.86 N
Therefore, force exerted by each engine = 1700837.86/2 = 850,418.93 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.