A block with mass m =7 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in
ID: 1775651 • Letter: A
Question
A block with mass m =7 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.29 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.1 m/s. The block oscillates on the spring without friction.
1) What is the spring constant of the spring? 236.7931 N/m
2) What is the oscillation frequency? .92566 Hz
3) After t = 0.39 s what is the speed of the block? _____m/s
4) What is the magnitude of the maximum acceleration of the block? 23.81 m/s2
5) At t = 0.39 s what is the magnitude of the net force on the block?_____ N
I just need 3 and 5 thank you!
Explanation / Answer
3) 0.5*m*V^2 = 0.5*K*A^2
A = 0.652 m
w= 2 pi f = 2x3.14x 0.92566= 5.81
y = A*sinwt = 0.652*sin(wt)
V= dy/dt = 0.652 x 5.81x cos(5.81 t)
At t= 0.39
Y= 0.652x sin(5.81 x 0.39) = 0.5 m
V= 0.652 x 5.81 cos(5.81 x 0.39) = 3.785 m/s
4. Correct
5. F= m y w2 = 7 x 0.5 x 5.812 = 118.146 N
Please rate the answer if found helpful..Goodluck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.