This is a problem that is kinda like dessert. In fact, it starts with a bag of H
ID: 1775830 • Letter: T
Question
This is a problem that is kinda like dessert. In fact, it starts with a bag of Hostess Donettes (mmmm....Dooooneeeettsss) that says 230 Calories per serving, and about 6 servings. Suppose 80.0kg SuperClimber converts the energy in an entire bag into GPE climbing up an infinite mountain. How high can the climber go on this bag? A food Calorie is 4186J. Compare your answer to the TOTAL elevation of Mt. Everest, at about 8800m. In case it doesn’t seem to impress you, your body consumes a LOT more energy than simply “mgh” when you climb a mountain. It takes a LOT of calories to climb mount Everest, even if you helicopter into base camp.
Explanation / Answer
Energy gained per serving of a Donette = 230 Calories
Energy gained for 6 servings = 1380 Calories = 1380 X 4186 J = 5.77 X 106 J
This energy gained is being used up in climbing the hill i.e converted into potential energy.
Potential energy = energy gained
mgh = 5.77 X 106
80(9.8)h= 5.77 X 106
h = 7368.2 m
The climber can go to a height of 7368 m on this bag.
To climb Mt. everest , the total potenial energy is
Potential energy = mgh
Potential energy = (80)(9.8)(8800)
Potential energy = 6.89 X 106 J
This amount of energy has to be gained by the Donettes
Energy Required = 6.89 X 106 J
Energy Required =1646 Calories
No. of Donettes required = 1646/230
No. of Donettes required = 7.15
Taking integer number of Donnetes we get
No. of Donettes required = 8
Yes we have taken into account only the potential energy ,however more enrgy will be required when climbing the mountain.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.