An example of an elastic collision is The gravitational slingshot effect . A spa
ID: 1776111 • Letter: A
Question
An example of an elastic collision is The gravitational slingshot effect . A spacefship of mass 700 kg is moving at 14.0 km/s in the +x direction. It approaches the planet Saturn, mass 5.68 x10^26kg , which is moving in the –x- direction as shown in the figure. The gravitational attraction of Saturn accelerates the spaceship as it approaches and causes to swing around the planet and heads off in the same direction as Saturn. Several probes such as Voyager have used this to save on “gas”. Estimate the final speed of the spacecraft after it is far enough to be considered free of Saturn’s gravitational pull. Assume that the speed of Saturn is not affect due to its large mass. Express your answer in km/s. HINT: perfectly ELASTIC COLLISION.
Explanation / Answer
m1 = 700 kg, u1 = 14 m/s, m2 = 5.68*10^26 kg, u2 = -9.6 km/s
for elastic collision
from conservation of momentum
m1u1 +m2u2 = m1v1 +m2v2
700*14 -5.68*10^26*9.6 = 700*v1 +5.68*10^26*v2 ... (1)
from conservation of energy
0.5m1u1^2 +0.5m2u2^2 = 0.5m1v1^2+0.5m2v2^2
0.5*700*14^2 +0.5*5.68*10^26*9.6^2 = 0.5*700*v1^2 +0.5*5.68*10^26*v2^2 ... (2)
v1 = -33.2 km/s
v2 =-9.6 km/s
spacecraft velocity =33.2 km/s along negative xdirectio
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.