Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

11. A satellite, ms 340 kg, is placed in a circular orbit to Mars, MMars= 6.42x

ID: 1776275 • Letter: 1

Question

11. A satellite, ms 340 kg, is placed in a circular orbit to Mars, MMars= 6.42x 1023 kg,RMan_ 3.396 km, from an What orbital speed is required of this satellite? (a) 3,403 km/s (b) 110.68 kmis' (C) 1.190 km (d) 3.5 altitude of, h 104 km km/s' (d) 3.5 km/x (e) 6.42 kms 12. A space station is designed in the shape of a large, hollow cylinder that is uniformly rotating. The outer radius of the station is, R = 75 m. With what period must the station rotate so that a person sitting on the outer wall experiences an ..artificial gravity," ie, an acceleration, of, a, = 3.711 m (a) 20.21 see (b) 4.50 sec (c) 28.25 see (d) 51.57 sec (e) 126.98 see 13. Adam, Becky, Carol, Danny, & Elmer are trying to balance on a plank (ignore plank mass) on a fulcrum. They are located at 0.5 m, 1.5 m, 2.5 m, 3.5 m, &4.5 m. They mass 25 kg, 20 kg, 22 kg, 28 kg,& 21 kg Where should they place the fulcrum? (a) 1.5 m (b) 2.5 m (c) 3.0 m (d) 1/3 m (e) 1.0 m 100 kg

Explanation / Answer

11. G M_mars m / (R + h)^2 = m v^2 / (R + h)

v = sqrt[ G M_mars / (R + h)]

v = 3.5 km/s

12. a = w^2 R = 3.711

w = 0.222 rad/s

T = 2 pi / w = 28.25 sec

13. x_cm = ( (0.5 x 25) + (1.5 x 20) + (2.5 x 22) + (3.5 x 28) + (4.5 x 21)) / (25 + 20 + 22 + 28 + 21)

= 2.5 m


  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote