Two objects that are constrained to move in the xy-plane undergo a collision. Ob
ID: 1776375 • Letter: T
Question
Two objects that are constrained to move in the xy-plane undergo a collision. Object 1 has a mass 2.3 kg and its initial momentum just before the collision has the x- and y-component 15kg*m/s and -3.9 kg*m/s, respectively Object 2 has mass 13.1 kg and the x- and y-component of its initial momentum are 4.1 kg*m/s and 5.9 kg*m/s. Immediately after the collision the x and y component of object 1's final momentum are 13.8 kg*m/s and 3.4 kg*m/s. The x-component of the total initial momentum of the system is 19.1 kg*m/s and the y-component of the total initial momentum of the system is 2.
Calculate the x-component and y-component of the final momentum of Object 2 in units of kg*m/s.
Calculate the final total kinetic energy of the two objects, in joules.
Calculate the change in the internal energy of the two objects, in joules.
Explanation / Answer
P0x = 15 + 4.1 = 19.1 kg m/s
P0y = -3.9 +5.9 = 2 kg m/s
applying momentum conseravtion,
19.1 = 13.8 + px
px = 5.3 kg m/s .........Ans
2 = 3.4 + py
py = -1.4 kg m/s ........Ans
KE = p^2 / 2 m
KEf = (13.8^2 + 3.4^2) / 2.3 + (5.3^3 + 1.4^2)/13.1
KEf = 90.1 J ........Ans
Ke i = 108.4 J ....Ans
change in energy = KEi - KEf = 18.3 J .....Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.