Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A soccer ball with a mass of 429.2 g is thrown downward and then bounces off the

ID: 1776495 • Letter: A

Question

A soccer ball with a mass of 429.2 g is thrown downward and then bounces off the floor. Video of this process, filmed at 400 frames per second, is analyzed, producing the following position vs. time graph for the soccer ball when it is near the ground. 0.8 0.6 0.4 0.2 0 0.1 0. 0.3 0.4 Time (s) Additionally, it is noted that the collision between the soccer ball and the ground takes place over 8 frames of the video What is the magnitude of the average force that the ground exerts on the soccer ball?

Explanation / Answer

v = slope of x vs t

vi =- 0.7 /1.5 =- 4.67 m/s

vf = 0.6 / 0.2= 3 m/s

Impulse = change in momentum = F t

{ t = 8/400 = 0.02 s }

0.4292 (3 - (-4.67)) = F(0.02)

F = 164.5 N


Net force = 164.5 + mg = 168.7 N ......Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote