Consider that GPS satellites circle the Earth at an altitude of about 20,000 km
ID: 1776739 • Letter: C
Question
Consider that GPS satellites circle the Earth at an altitude of about 20,000 km above the surface of the Earth. What is the time difference from general relativity between a clock on board the GPS satellite and a clock on the Earth. If GPS satellte measures 1 day (= 24 hrs), how much time will be measured by the clock on Earth ? (I.e., calculate the difference in time between the GPS satellite’s clock and a clock on the Earth given that 24 hrs pass as measued by the GPS satellite.) Give your answer in micro-seconds, µs (where 106µs = 1 second).
Explanation / Answer
Me = 5.98*10^24 kg
Re = 6.37*10^6 m
h = 20000 km
= 2*10^7 m
Then orbital speed of stellite,
v = sqrt(G*M/(Re + h))
Put values
= sqrt(6.67*10^-11*5.98*10^24/(6.37*10^6 + 2*10^7))
= 3890 m/s
now use time daialation equation
to = 24 hours.
t' = to/sqrt(1 - (v/c)^2)
put values
= 24*60*60/sqrt(1 - (3890/(3*10^8))^2)
= 86400.000007263 s
the difference in time between the GPS satellite’s clock and a clock on the Earth = t' - to
t'=86400.000007263 s
to=24*60*60
put values
= 86400.000007263 - 24*60*60
= 7.26*10^-6 s
= 7.26 micro s Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.