8.20 m 10 2.00 m FIGURE P5.30 (esp30) A bead of mass m -s.0 kg is released from
ID: 1776797 • Letter: 8
Question
8.20 m 10 2.00 m FIGURE P5.30 (esp30) A bead of mass m -s.0 kg is released from point A, where H - 7.8 m and slides on the frictionless track shown in Figure PS.30. Determine (a) the bead's speed at point B (in m/s) A 4.56 B: S.IS OC:5.82D: 6.58E:7.44 OP:840 G:9.50: 10.73 ubmit Answer Tries 0/3 Determine (a) the bead's speed at point C Cin m/s) A: 4.86B:.69C: 666D: 79E:9.11OF: 10.66G: 12.47 H: 14.60 Submit Answer Tries o/3 (b) Determine the net work done by the force of gravity in moving the bead from A to C. (in J) A: 129.63B: 151.66 C: 177.45D: 207.6 E: 242.91F: 284.20 G: 332.51H: 389.04 Submit Answer Tries 0/3Explanation / Answer
(A) PEi + KEi = PEf + KEf
m g (7.8) + 0 = m g (3.20) + m v^2 /2
v = sqrt(2 x 9.81 x (7.8 - 3.20))
v = 9.5 m/s
Ans(G)
(B) v = sqrt(2 x 9.8 x (7.8 - 2)) = 10.7 m/s
Ans(F)
(C) Work done = change in KE
= 5 x 10.7^2 /2
= 284 J
Ans(F)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.