Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 9.50-g wad of sticky clay is hurled horizontally at a 115-g wooden block initi

ID: 1776953 • Letter: A

Question

A 9.50-g wad of sticky clay is hurled horizontally at a 115-g wooden block initially at rest on a horizontal surface. The clay sticks to the block. After impact, the block slides 7.50 m before coming to rest. If the coefficient of friction between block and surface is 0.650, what was the speed of the clay immediately before impact? Part 1 of 3-Conceptualize A distance of 7.5 meters is a long way, so the clay-block combination must have started its motion at several meters per second, and the speed of the lighter wad of clay might be on the order of a hundred m/s. Part 2 of 3- Categorize We use the momentum version of the isolated system model to analyze the collision, and the energy version of the isolated system model to analyze the subsequent sliding process Part 3 of 3 Analyze The collision, for which figures O and O are before and after pictures, is perfectly inelastic, and momentum is conserved for the system of clay and block. We have 750 m In the sliding process occurring between figures and the orignal kinetic energy of the surface. block. and clay is equal to the increase in internal energy of the system due to friction. Substituting the expression for fin terms of the total mass and friction coefficient, we have Solving for gives mY9.80 m/s2 Now from the momentum conservation equation, we hav, the following. kg kg m/s. m/s)

Explanation / Answer

Given,

m1 = 9.5 g = 0.0095 kg ; m2 = 115 g = 0.115 kg ; d = 7.5 m ; uk = 0.650

let v1 be the required velocity.

the work done by the frictional forces will be:

Wf = uk (m1 + m2) g d

from conservation of energy, the KE of the system after collision:

1/2 (m1 + m2) vf^2 = uk (m1 + m2) g d

vf = sqrt (2 uk m g d)

m1 + m2 = 0.115 + 0.0095 = 0.1245 kg

vf = sqrt (2 x 0.65 x 0.1245 x 9.81 x 7.50) = 3.451 m/s

from conservation of linear momentum

m1 v1 + 0 = (m1 + m2) vf

v1 = (m1 + m2) vf/m1

v1 = 0.1245 x 3.451/0.0095 = 45.22 m/s

Hence, v1 = 45.22 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote