Given a spring with a known value for k, a meter stick, and an object of unknown
ID: 1777475 • Letter: G
Question
Given a spring with a known value for k, a meter stick, and an object of unknown mass, describe how you could determine the mass of the object. (4 points) The space shuttle was equipped with two Solid Rocket Boosters (SRBs), each SRB provided 13,800 kN of thrust up to an altitude of 46 km before they are jettisoned. If the mass of the launch vehicle was 2,028,000 kg what is the final velocity of the Space Shuttle when the SRBs detach (in m/s)?1 (4pts) This ignores the fact that the Space Shuttle loses mass as it ascends, so the value you find will be lower than what the actual Space Shuttles were able to achieve at the point in their launchExplanation / Answer
a) we know that as per Hooke's law
F = kx
mg = kx
m =kx/g-------eq(1)
so, we will hang the mass with spring and not the stretch in the spring and measure through meter scale and put all values in eq (1) and get the value of mass.
b) F = ma
2x 13, 800 x 10^ 3 = 2,028,000 ( a)
acceleration = 2x 13, 800/ 2028 = 13.61 m/s^2
v^2 = 2 (13.61)(46x 10^3)
v = 1118.96 m/s apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.