Class Management I Help HW 6 Extension Begin Date: 10/3/2017 12.00:00 AM- Due Da
ID: 1777694 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
by conservation of momentum
initial horizontal momentum = final horizontal momentum
5.5 * 8.8 = 0.75 * 17.5 * cos(85) + 5.5 * v * cos(theta) --------- (1)
initial vertical momentum = final vertical momentum
0 = 0.75 * 17.5 * sin(85) + 5.5 * v * sin(theta) --------------- (2)
on solving we'll get
theta = 164.5 degree
v = -8.915 m/s
magnitude of final velocity = 8.915 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.