A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 1777738 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.00 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 32.4% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate?
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.00 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 32.4% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate? Number E= kWh An average American household consumes 9.0 × 103 kWh in 1.00 year. How many houses can the one wind turbine power? O 100 O 320 Number of housesO 0.0032 O 2.6 x10Explanation / Answer
Given,
Maximum capacity of farms = 1 MW
Time (hrs) in one year, t = 8760 hrs
Power, P = 106 x 0.324 = 324 kW
A) Energy, E = P t = 324 x 8760 = 2.84 x 106 kWh
B) Energy consumed by average house, Ea = 9 x 103 kWh
So, no. of houses, N = (2.84 x 106) / (9 x 103) = 316 ~ 320 houses.
Please rate my answer if you find it helpful, good luck..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.